Bisikletin mucidinin kim olduğuna ve ne zaman icat edildiğine dair kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Kimileri bundan 200 yıl önce planlanan bir proje olduğundan bahsederken kimileri çiziminin Leonardo Da Vinci’ye ait olduğundan bahsetmektedir.

Tasarımının kime ait olduğu tam olarak bilinmese de bisikleti, Pierre ve Ernest Michaux adında baba-­oğul olan iki Fransız’ın ön tekerleğin göbeğine pedal takması ile icat ettiği söylenmektedir.

Her ne olursa olsun bisiklet dünya tarihinde çok yoğun bir kullanıma sahip olmuştur ve halen de bazı ülkelerde fazlaca kullanılan bir ulaşım aracı olarak karşımıza çıkmaktadır.

İşte bu kadar yoğun bir kullanıma sahip ve yüzde 100 çevre dostu olan bisikletin dünya tarihindeki bu uzun serüvenini insanlara göstermek üzere bazı bisiklet müzeleri açılmıştır. Avrupa ve Batı ülkelerinde oldukça popüler olan 7 bisiklet müzesini sizler için derledik…

Pittsburgh Bisiklet Müzesi (ABD)

 ABD’nin Pittsburgh şehrindeki bisiklet müzesi, dünyanın en büyük bisiklet müzesi olma ünvanına sahiptir. Devasa büyüklükteki müzenin içerisinde, hem eski hem de yeni modellerden yaklaşık 4 binin üzerinde  bisiklet bulunmaktadır. Ayrıca sadece bisiklet değil, bisiklet ekipmanları ve malzemeleri bulunan müzede bir bisiklet üzerindeki her parçayı bulabilirsiniz. Dişlilerden tutun bisiklet eldivenine kadar eski ve yeni tüm bisiklet dünyasını inceleyebilirsiniz.

1996 yılından beri hizmet veren müze, içerisinde bulunan birçok farklı ve dikkat çekici bisiklet sayesinde dünyanın en büyük  ve en çok rağbet gören bisiklet müzesidir. Ünlülerin kullandığı bisikletlerden yarışlarda kullanılmış eski bisikletlere, üç tekerlekli bisikletlerden yarı motorlu bisikletlere her tür bisiklet modelini içeren bu müze sizlere keyifli bir gezinti sunuyor.

Litvanya Bisiklet Müzesi (Litvanya)

Litvanya’nın Siauliai kentinde 1980 yılında Vairas adındaki eski bir bisiklet fabrikasında açılan müze, 1985 yılında şu anda bulunduğu binasına taşınmıştır ve o zamandan beri aynı binada hizmet vermektedir.

Müzedeki sergi salonları, sizlere bisikletin ve bisikletçilerin tarihine dair çok farklı bilgiler vermektedir. İnceleyebileceğiniz birçok farklı model bisiklet, sizlere dünya tarihinde bisikletin evrimini yaşatacak derecede etkileyicidir.

Müzenin içinde Liudas Alseika gibi ünlü bisikletçilerin kullandıkları bisikletlerin yanı sıra kullandıkları eldiven ve saat gibi ilginç eşyaları da sergilenmektedir. Ahşap ve demir bisikletlerin yoğun bulunduğu bisiklet müzesi size interaktif bir bisiklet sürüş deneyimi de sunmaktadır. 

Joinville Bisiklet Müzesi (Brezilya)

Brezilya’nın Joinville şehrinde bulunan ufak ama sevimli bir müze olan Joinville Bisiklet Müzesi’ne girdiğinizde sizi karşılayan eski bisikletler, Latin Amerika’nın bisiklet tarihine ufak bir göz atmanızı sağlıyor.

Girişin ücretsiz olduğu müzede hem Brezilya yapımı bisikletler incelenebilinirken hem de Avrupa’dan gelmiş olan farklı modeller görülebilmektedir.

Ulusal Bisiklet Müzesi (İngiltere)

İçerisinde 260’dan fazla bisiklet modeli bulunan National Cycle Museum (Ulusal Bisiklet Müzesi), İngiltere’nin Llandrindod Wells kentinde bulunan bir bisiklet müzesi. İngiltere’nin en eski müzelerinden biri olan bisiklet müzesi, klasik hafif gövdeli bisikletlerden tutun karbon-fiber gövdeli bisikletlere kadar birçok farklı model bisiklete ev sahipliği yapıyor.

Ayrıca müzenin içinde bulunan eşyalar gerçekten etkiyici. Bazı eski İngiliz yarışçıların kupaları ve ödülleri, posterler ve eski bisiklet fotoğrafları ile sizi içine çeken müze, dondurma satmak için kullanılan büyük bisikletlerden ön tekerinin devasa olduğu bisikletlere kadar birçok farklı modeli görebileceğiniz gerçekten keyifli bir tur sunmaktadır.

Velorama Ulusal Bisiklet Müzesi (Hollanda)

Hollanda ülke olarak bisiklet kullanımının yoğun olduğu bir ülkedir. Başkenti Amsterdam’da şu anda 6 bin kilometre bisiklet yolu bulunmaktadır. Dünyanın bisiklet başkenti diye adlandırılan Amsterdam’da 1 milyondan fazla bisiklet kullanılmaktadır. Adeta bir bisiklet cenneti olan Amsterdam’da bulunan Velorama Ulusal Bisiklet Müzesi ise yılların bisiklet geleneğini toplayıp sergileyen bir müze.

Tahta gövdeli bisikletlerden metal gövdelilere, bambu ile meşeden yapılan, lastikleri bile ahşap olan bisikletlerin yanında demir lastikli bisikletler de görülebilmektedir. Ön tekerinin arka tekerleğin 5-6 katı olan modellerin sergilendiği müzede, tek tekerlekli modeller de müzenin dört bir yanında sergilenmektedir.

1981 yılında kurulan Velorama Ulusal Bisiklet Müzesi, o zamandan beri ziyaretçilerine hizmet vermektedir. Dünyanın en çok bisiklet kullanılan ülkesinde -hatta son verilere göre kişi başına 3 bisikletin düştüğü- elbette ki gözler bir bisiklet müzesini arıyor. Ve aradığınız bu müze, sizleri Hollanda’nın ve aslında tüm Avrupa’nın bisiklet geçmişine doğru bir gezintiye çıkarıyor.

Amerikan Bisiklet Müzesi (ABD)

ABD’nin Ohio eyaletinde bulunan Bicyle Museum of America (Amerikan Bisiklet Müzesi), tam 300 farklı model bisiklete ev sahipliği yapmaktadır. Müzeye girdiğinizde sizlere ilk etapta 14 dakikalık bir genel bisiklet tarihi belgeseli izletiyorlar. Sonrasında ise bu keyifli müzenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Müzede bulunan en eski bisiklet, 1916 yılında üretilmiş olan ahşap bir tasarım. Ve bununla beraber sizleri birçok çocuk bisikleti ve eski tarz, çiftli olarak kullanılabilen bisikletler karşılıyor. Bir sürü bisiklet parçası da bulunan müze, zaman zaman bisiklet içerikli bazı etkinlikler de düzenlemektedir. Özellikle çocuklara yönelik yapılan bu etkinlikler oldukça keyifli dakikalar yaşatmaktadır.

1997 yılından beri faaliyet gösteren müzede adeta bir zaman yolculuğu sizi içine çekiyor. Sizleri zaman çizgisine göre gezdiren bir rehber aracılığıyla Amerika’da bisikletin tüm macerasını öğrenme imkanına sahip oluyorsunuz. Bine yakın bisiklet aksesuarı ve 300’ün üzerinde farklı bisiklet modeliyle Amerikan Bisiklet Müzesi, farklı bir atmosfere sahip ve bu atmosferi de hala yaşatmayı başarıyor.

Sıradışı Bisikletler Müzesi (Polonya)

Muzeum Nietypowych Rowerów (Sıradışı Bisikletler Müzesi), Polonya’nın Golab kentinde bulunan bir bisiklet müzesidir. Müzede, bazıları ziyaretçiler tarafından denenebilmekte olan yatay bisikletler, sirk bisikletleri ve tek tekerlekli bisikletler bulunmaktadır.

Özellikle çocukların ve gençlerin yoğun ilgi gösterdiği müzede birçok sıradışı bisiklet olmasının yanında, bu bisikletlerin sıradışı hikayeleri de bulunmaktadır. Ebeveynlerin çocuklarını ufak çekçek ve bisikletlerle gezdirme imkanına sahip olduğu müzede aynı zamanda birçok sunum da yapılmaktadır.

“Dünya’nın Enerjisi Korumak” ve “Ekolojik Bisikletler-Geleceğin Araçları” gibi konularda gelen ziyaretçilerine sunumlar ve konferanslar düzenleyen müze, hem tarihi anlatırken hem de Dünya’nın korunması için geleceğe yönelik çabalarda bulunmaktadır.

İstanbul Rahmi Koç Müzesi

İstanbul’da bulunan Rahmi Koç Müzesi’nin bir bölümünde bisikletlere ayrılmış olan bir salon bulunmaktadır.  Bu salonda yaklaşık olarak 46 adet çocuk bisikleti bulunurken 46 adet de yetişkin bisikleti bulunmaktadır.

Rahmi Koç Müzesi’nde bulabileceğiniz bazı bisikletler 1870’lerde üretilmiş olan Penny Farthing model bisikletlerdir. Ve bu bisikletlerde pedallar ön tekere sabitlenmiş olarak ilginç bir görüntü sunuyor. Görebileceğiniz bir diğer model ise Jelley Bisiklet’tir. Bu model aslında bildiğimiz modern bisikletten farksızdır. Tek farkı lastiklerinin dolgu lastik olmasıdır. Yine birkaç tane de olsa görebileceğiniz 3 tekerlekli bisikletlerde çocuklar için yapılan eski bisikletleri öğrenme açısından epey yararlı olacaktır.

1994 yılında Rahmi Koç’un desteğiyle kurulan müzede görebileceğiniz birçok farklı bisiklet çeşidi bulunmaktadır. Oldukça ilginç ve etkileyici bisiklet tasarımları ile sizleri bekliyor.

Yazı: Serap Bostan

Facebook Comments