Yeni National Geographic kitabının “Wild Beautiful Places” başlığı altında sıraladığı 17 eşsiz yer…

Molokai, Hawaii

Photograph by Peter French, Pacific Stock

Bazıları Molokai’nin, Hawaii Adaları’nın 50 yıl önceki hali olduğunu söyler, bazıları ise dünyanın geleceği gibi göründüğünü düşünür. Kitlesel gelişimden etkilenmeyen bu 10 mil genişliğindeki ada, yüzlerce kilometre uzunluğundaki kıyı şeridine, gizli şelalelere, antik kalıntılara ve Hawaii’nin gururlu yerli mirasına sahiptir. 

Jasper Ulusal Parkı, Alberta, Kanada

Photograph by Ken Gillespie, first light/ Robert Harding world imagery

Kanada Kayalıkları’nın en büyük milli parkı olan Jasper, “vahşi” kelimesinin tüm anlamlarını karşılar niteliktedir.  Athabasca Nehri’nin çarpıcı peygamber çiçeği mavisi suyu, Alberta’nın uzak batısına kadar vahşi alanlar boyunca uzanır. Kanyonlar arasından kendisine yol bulan bu eşsiz mavi, gezginleri, fotoğrafçıları ve doğa yürüyüşçülerini kendisine çeker. 

 

 

 

 

 

Mount Roraima, Venezuela

Photograph by David Santiago Garcia, Aurora Photos

Erken dönem Avrupalı kaşifler, Brezilya, Guyana ve Venezuela’nın buluştuğu yağmur ormanından yükselen eski bir örs şeklindeki zirvesi Mount Roraima’yı erişilemez olarak ilan etti. Fakat, eğer tırmanabilirseniz, zirveyi savan otlarından ayıran kalın bulutları izleme şerefine nail olursunuz. 

Canyonlands National Park, Utah

Photograph By Andreas Strauss, Look/ Robert Harding World Imagery

Canyonlands Geniş kayalardan oluşan devasa bir heykel görünümü sunar. İkiz nehirler, dar kanyonlar, kır çiçeği bahçeleri, gizli çayırlar ve dünyanın diğer renkleriyle birlikte pürüzsüz kayaları 3 boyutlu bir oyun alanı olarak sunar. 

 

 

 

 

 

 

Güney Peru

Photograph by Beth Wald, National Geographic Creative

Her yıl Peru’nun uzak bölgelerinde, köklü Inca geleneğinde görülen yıllık yün kırpma içinvahşi vicuvalar toplanır. Andean çobanları, dünyanın en iyi doğal liflerinden biri olarak kabul edilen  lama ve alpakaların bu uzun boyunlu kuzenlerini değerli yünleri için çevrelerler. Yünlerini kırptıktan sonra onları tekrar özgür bırakırlar.

Jujuy, Arjantin

Photograph by Yadid Levy, Anzenberger/ Redux

Arjantin’in kuzeybatısında bulunan ve ülkenin çölle olan bağlantısını sağlayan Jujuy eyaleti, uzak, kurak ve oldukça etkileyicidir. Sürekli değişen ışık, gölge ve renk oyunları Jujuy’u fotoğrafçılar için bir cennete dönüştürür. Fotoğrafta görülen Salinas Grandes’in çarpıcı tuz düzlükleri, dikdörtgen havuzlardan çıkarıldı.

Faroe Adası, Danimarka

Photograph by Karine Aigner, National Geographic Creative

Dağların çevrelediği bir alana oturan bu küçük ada, yeşil çatılı yapılarıyla mistik bir görüntü sergiliyor. Streymoy adı verilen bu ada, İskoçya kıyılarından yaklaşık 200 mil uzakta oturan ve uzak takımadaları oluşturan 18 adadan sadece biri.

Engadine Vadisi, İsviçre

Max Galli, Laif/ Redux

Etkileyici Engadine Vadisi’nin özel “elmas tozu ışığı”, üç yüzyıldan fazla bir süredir İsviçre’nin bu bölgesine ziyaretçi çekiyor. Göz kamaştırıcı atmosfer, soğuk kış günlerinde, atmosferde kalan ve güneşte parıldayan sayısız çok yönlü buz kristalleri tarafından yaratılıyor. Fotoğrafta görülen  karlarla kaplı St. Moritz kasabası, kışın elmas gibi parlıyor.

Plitvice Gölleri Ulusal Parkı, Hırvatistan

Photograph by Jonathan Irish, National Geographic Creative

Hırvatistan’ın merkezinde Dinaric Alpleri, su ve kayalar, Plitvice Gölleri Ulusal Parkı olarak bilinen “düşen göllerin toprakları” nı oluşturmaktadırlar. Ahşap ağlardan oluşan yolları, şelaleleri, akarsuları, mağaraları ve birbirine bağlı gölleri keşfetmek isteyen yılda bir milyondan fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.

Nil Vadisi, Mısır

Photograph by Jean-Christophe Godet, Alamy Stock Photo

Kuzey Afrika yolculuğunun çoğunda çöllerden geçerek akan Nil Nehri,  Aswan ve Luxor arasında 130 mil uzunluğundadır ve bu uzunluk boyunca görebileceğiniz en etkileyici yapı, fotoğrafta gördüğünüz, yapımına M.Ö. 2000’li yıllarda başlanmış olan Karnak Tapınağı’dır.

 

 

 

 

 

 

Samburu, Kenya

Photograph by Ami Vitale, National Geographic Creative

Kenya’nın kuzeyinde yer alan ve ormanlık yaylalardan oluşan pas rengindeki bölge, Turkana Çölüne ulaşmadan önce ülke topraklarında 150 mil kadar uzanmaktadır. Bu bölge, halen kendi saçlarını ve yüzlerini kendi topraklarının hardal kiliyle süsleyen geleneksel Samburu halkının vatanıdır. 

İskelet Sahili, Namibya

Photograph by Thomas P. Peschak, National Geographic Creative

Gezegenin en ateşli, en bozulmamış kıyı şeridinden biri olan İskelet Sahili, Namibya’nın kuzey sahilinde 300 milden fazla uzanır. Geçtiğimiz yıllarda boş arazi olarak kabul edilen sahil, şimdilerde zengin vahşi yaşamı, deniz yaratıkları, çöl ustaları ve savan hayvanları ile dolu. Fotoğrafta Merkür Adası’nın sularında çırpınan penguenleri görüyoruz. 

Davit Gareja Mağaraları, Gürcistan

Photograph by Juergen Ritterbach, Alamy Stock Photo

Doğu Gürcistan’ın engebeli kayalıklarında yükselen ve Azerbaycan ile sınır oluşturan Davit Gareja, Ortaçağ’a ait 19 mağara manastırından oluşuyor. Gürcü sanatının başyapıtlarından sayılan mağaralar, bir zamanlar yaklaşık 5.000 keşiş hücresini barındırıyordu. Bir mağara halen manastır olarak işlev görmektedir ve keşişler bazen terk edilmiş bozkırın ürkütücü sessizliğinde şarkı söylemeye devam ediyorlar. 

Gangtey Vadisi, Bhutan

Photograph by Christian Kober, Age Fotostock

Bhutan’ın nefes kesici ve az bilinen Gangtey Vadisi, Kara Dağlar’ın güneşe batmış batı yamaçlarında yer almaktadır. Vadinin üzerinde 17. yüzyıldan kalma maske danslarının yapıldığı Gangtey Manastırı bulunmaktadır. Her yıl Tsechu dini festivalinde maske dansları yapılmaktadır. 

 

 

 

 

 

 

Bohol Adası Çikolata Tepeleri, Filipinler

Photograph by Per-Andre Hoffmann, Age Fotostock

Filipinler’deki Bohol Adası’nın konik Çikolata Tepeleri oldukça mistik bir görüntü sunuyor. Yemyeşil bitki örtüsü, höyükleri yılın en canlı yeşil tonuyla boyamasına rağmen, en kurak aylarda, yağmurun açtığı manzara dev çikolata damlalarına benziyor.

 

 

 

 

 

 

Waitomo Mağarası, Yeni Zelanda

Photograph by Dylan Toh

Mavi “yıldızlar” Yeni Zelanda’nın Kuzey Adası’ndaki Waitomo Nehri boyunca Glowworm Grotto olarak bilinen bir mağarayı aydınlatır. 1880’lerden bu yana turist çeken mağaralar ziyaretçiler için hayrete düşürüyor. Bu parıltılar, sadece Yeni Zelanda ve Avustralya’nın bazı bölgelerinde bulunan larva mantarı gnatlarından gelmektedir. 

Weddell Denizi, Antartika

Photograph by Frans Lanting, National Geographic Creative

Dünyanın en altındaki Weddell Denizi’ni ziyaret etmek, sağlam bir macera duygusu gerektirir. Çoğu turist, ünlü Drake Passage boyunca Güney Amerika’nın ucundan gemiyle geliyor. Güney Georgia Adası’nda yer alan bozulmamış vahşi yaşamın yanı sıra, büyük bir buz tabakasının değişen gücüne tanıklık edebilirsiniz. 

Kaynak: National Geographic

Facebook Comments