Erzurum yaylalarında yayla evlerini taştan yaparlar, taşların arasını ise saman, çamur ve tezek ile sağlamlaştırırlar. Avustralya’da RMIT Üniversitesi’nde çalışmakta olan Dr. Abbas Mohajerani bu eski tekniği yeni teknoloji ile birleştirip ortaya kokusuz ve temizlenmiş tezek tuğlalar çıkarmayı başardı. Doktor Erzurum’dan esinlenmiş midir bilinmez; fakat Dünya’da kabul görürse kanalizasyon problemimize bir çözüm olacağı umut edilebilir.

Şimdi şöyle bir düşünelim, Dünya’da 7 milyardan fazla insan var ve herkes, her gün olmasa da eninde sonunda tuvalete çıkıyor. Peki kanalizasyonlarımız toprağa sızdığında veya denize toplu halde döküldüğünde ne oluyor? Elbette az miktarda olsalardı toprak için güzel bir gübre olurlardı; fakat fazla olduğu için zehirli etki yaratıyor. Deniz ve su ekosistemlerinde ise plankton artışına bağlı ötrofikasyon adını verdiğimiz başka bir tür zehirlenmeye sebep oluyor. Ötrofikasyon, su ekosisteminde artan besin sonucu plankton ve mavi yeşil alglerin artması ve suyun yüzeyini kaplamasıdır. Suyun yüzeyi tamamen kaplandığında, ışık geçirgenliği azalır ve önce taban bitkileri, daha sonra da onların arasında saklanan balıklar ölür. Anlayacağınız ekosistem tepetaklak olur.

Dr. Abbas Mohajerani

Bu tarz durumları önlemek amacıyla bilim insanları dışkımızı değerlendirmenin bazı yöntemlerini bulmuştu. Biyokütleler (biosolid) örneğin, tarım gübresi olarak  kullanılan insan dışkılarıdır. İnsan dışkısında bulunan bazı hastalık yapan canlıların insan tarafından tekrar ağız yolu ile tüketilmesi riskli olabileceğinden, biyokütleler genelde insanların yemediği, kağıt yapımında, biyogaz yapımında veya ahşap yapımında kullanılan bitkileri yetiştirmek için kullanılıyordu.

Dr. Mohajerani yukarıda bahsettiğimiz biyokütleleri ısıl işleme sokarak yeni tuğlalar üretti ve bir fark yarattı.

Peki bu fark tam olarak ne ifade ediyor?

Geleneksel balçık tuğlaların üretilmesi için her yıl Dünya çapında 3 milyar metreküp alanın kazılması ve tüketilmesi gerekiyor. Yani anlayacağınız ev yapmak için Dünya’yı yiyip bitiriyoruz; ama tezek tuğlalar için halihazırda yemiş olduklarımız yeterli oluyor.

Ayrıca tuğlanın üretilmesinde kullanılan balçıklı toprak her yerde bulunmadığından, pek çok yere taşınmasında lojistik değerinin de ayrı bir ekolojik ayak izi oluşuyor; öte yandan insanın olduğu her yerde insan dışkısını bulmak işten bile değil, böylece lojistiği büyük ölçüde elemiş oluyoruz.

Yeni teknoloji tuğlaların bir avantajı da hem üretilirken diğer tiplere nazaran yüzde 25 daha az ısıl enerjiye ihtiyaç duymaları hem de adeta taş evler gibi yazın serin, kışın sıcak tutmaları.

Tezek tuğlalarla ilgili şimdiye kadar ortaya atılmış olası dezavantajlardan biri, yağmurla birlikte içindeki ağır metalleri salması olabilirdi. Dr. Mohajerani bu olasılığın ısıl işlem sonrası neredeyse yok olduğunu; çünkü ısıl işlemin dışkıda bulunan ağır metalleri yerine çivileyip hareketlerini engellediğini gözlemlemiş. Gözlemi de bazı bilim insanları tarafından şimdilik onaylanmış; ancak ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Bütün bunları okuduktan sonra siz ne düşünüyorsunuz? Isıl işlem görmüş insan dışkısından yapılmış bir evde oturur muydunuz? Yoksa bu sizin midenizin kaldıramayacağı kadar marjinal bir fikir mi? Her neyse insanlar olarak kendimize biraz çeki düzen vermediğimiz takdirde bizi her halükarda boktan bir gelecek bekliyor. Fikirlerinizi yorum olarak bırakmayı unutmayın.

 

Kaynak: iflscience

 

 

Facebook Comments