LGBTI+ bestecilerinin müziklerini içeren bir konserde homofobik nefret postası aldıktan sonra, İsveçli bir orkestra, mesajları müziğe dönüştürerek yanıt verdi.

Helsingborg Senfoni Orkestrası’nın anonim mektubu, ilk olarak şov sırasında sunulan muhteşem ortamı ve güzel şaraptan övgü dolu bahsetmişti, ancak mektup “kusmak istiyorum” tarzı cümlelerle ve değişik söylemlerle devam ediyordu. Yazar, konser salonundaki üyeliklerini iptal edeceklerini söyledi.

Besteci Fredrik Österling, beş paragraflı mektubun isimsiz olmasından dolayı onu gönderen kişiye ya da insanlara cevap vermenin zor olduğunu, ama Tenor Rickard Söderberg‘in müziğe dönüşmesini önerdiğini yazdı.

“Aldığım nefret mektubunu Söderberg bunu müziğe koymamı söylediğinde hiç tereddüt etmemiştim. Metni bir Opera libretto (yazılı metin) olarak düşünürsek, isimsiz gönderenin ifade etmek istediği duyguları inceledik. Ve aynı zamanda, sanatımızda zamanımızı yansıtıyoruz diye düşündük.”

Bögtåget (homoseksüel treni?), Alman besteci Robert Schumann’s Frauen-Liebe und Leben özellikli bir performans parçası olarak 26 Mayıs’ta orkestra tarafından operada baş kadın oyuncu seçildi. İkincisi, Österling’in yeni bir orkestra düzenlemesiyle gerçekleştirildi ve bir erkek tarafından söylenerek, bir kadının sevgisinden zaman içindeki bir aşktan, bir ilişkide hayat boyu süren sevginin daha evrensel bir ifadesi olarak değiştirildi.

Performanstan önce, Söderberg, Facebook sayfasından aldığı LGBT haklarını temsil eden “gökkuşağı gömleğini giyerken temalı” gösteriyi sundu. “Ben bu tür duygusal tutkular ile nefretin fark edilmeden gitmesine izin veremem.” diyerek bir söylemde bulundu ve konser salonundakiler bunu sunmanın mümkün olacağını dile getirdi. Orijinal mektup yazarından, şöyle devam etti: “Kendi aboneliklerini iptal etmeleri çok yazık, böylece onların güzel librettolarını (yazılı metinlerini) duyamıyorlar.” dedi.

Kaynak: theguardian

Facebook Comments