Dünyanın çeşitli bölgelerinde kadınların mücadelelerini ve direnişlerini ortaklaştıran benzer baskıların beyaz perdeye yansımaları… 

 

 1. Pink

  2016 Hindistan yapımı filmin yönetmenliğini Aniruddha Roy Chowdhury üstlenmiştir. Kadınların uğradığı bitmek bilmeyen tacizi anlatan ve güçlü olanın hukuk önünde bile haklı olabileceğini gösteren filmde, avukatı ve değindiği sözlü toplumsal kuralları çok seveceksiniz. Diğer yandan bu kurallara çok yakından tanıklık ettiğimiz için bir hüzün de çökebilir üzerinize.

 2. In The Time of Butterflies

  “Evvel katliam içinde, üç kız kardeş varmış.”

  Mirabal Kardeşler, anneleri ve babalarıyla, ailenin bir çiftliği ve küçük bir dükkanı olan kırsal Ojo de Agua’da yaşarlar. Trujillo rejiminin yolsuzlukları ve adaletsizliği, Minerva’dan başlayarak tüm kardeşlere kendini gösterir ve onlar da devrimci hareketlere katılırlar. Film, 25 Kasım 1960 tarihinde, diktatörlük askerlerince tecavüz edilerek katledilen kız kardeşlerin gerçek yaşam öyküsünü anlatır. 

 3. Kahire 678

  Cinsel tacizin 2010 yılına kadar suç sayılmadığı Mısır‘da, cinsel tacize maruz kalan farklı kesimlerden üç kadının mücadelesini ve dayanışmasını objektif şekilde yansıtıyor. Film, Günlük taciz vakalarını ve bu duruma karşı farkındalık yaratmaya çalışan kadınların karşılaştıkları zorlukları izlerken Mısır sinemasına da tekrar bir göz atmak istebilirsiniz.

 4. Agora

  370-415 yılları arasında İskenderiye’de yaşamış, felsefe ve matematikle ilgilenmiş bir bilim kadını olan Hypatia‘nın yaşam öyküsünü anlatan kusursuz bir Amenábar filmi… Dinlerin, erkek egemenliğinin ve onların ürünü olan savaşların kadınlar üzerindeki etkisine tanıklık etmek isterseniz mutlaka izlemelisiniz.

 5. Moolade

  Afrika sinemasının en iyi örneklerinden olan filmin yönetmenliğini Ousmane Sembene üstlenmiştir. Filmin çekildiği mekanların geleneksel lezzetine kapılmamak biraz zor. Bazı sahnelerde abartılı olsa da film ilerledikçe o dokuya alışıyorsunuz.Film, geleneksel bir Afrika yöresinde kadınların, kadın sünnetine karşı mücadelesini konu edinmiş.

 6. Battle of the Sexes

  1973 yılında gerçekleşen Riggs-King maçını ve öncesindeki süreci seyirciye aktaran film, kadınların maruz kaldığı birden fazla konuya değiniyor. Kadın hakları, eşitlik, cinsel özgürlük, medya, reklam, aile, toplum bağlamında çok derinlemesine analizler içermese de konuları toparlaması bakımından oldukça başarılı bulduğum filmlerden.

 7. North Country

  Sıradan bir Hollywood filmi olmasını gözardı edersek; iş yerlerinde çalışanlara eşit gözetim  yapılması ve cinsiyet ayrımının ortadan kaldırılmasına ilişkin açılan ve kazanılan ilk davayı konu edinmesi açısından oldukça önemlidir.

 8. Incendies

  Lübnan asıllı Kanadalı Wajdi Mouwad‘ın tiyatro oyunundan uyarlanan film, Lübnan İç Savaşı sırasında yaşanan gerçek bir olay örgüsünü anlatıyor. Kadınlığa ve acıya dair çok şey bulacağımız filmin bonusları ise  Lubna Azabal ve Radiohead müzikleri…

 9. Karen cries on the bus

  Kolombiyalı Gabriel Rojas Vera‘nın yazıp yönettiği ilk uzun metrajlı 2011 yapımı filmde Karen, karar vermesi gereken bir yol ayrımındadır; ya evliliğin durağan yaşantısına dönerek özgürlüğünden vazgeçecek ya da yaşam koşullarının güçlüğüne boyun eğerek ayakta kalmaya çalışacaktır.

 10. He named me Malala

  Kadınların eğitim hakkını savunduğu için Taliban tarafından vurulan Malala Yusufzay‘ın gerçek yaşam öyküsünün anlatıldığı belgeselde, kendi küçük yüreği kocaman bir kadına tanıklık edeceksiniz.

Facebook Comments