Eğer aradığınız şey; sessizlik, yalnızlık ve güzellik ise bunları bulabileceğiniz Mars’ın yüzeyinden daha iyi bir yer yoktur herhalde. Her ne kadar Mars kızıl gezegen olarak bilinse bile NASA’nın Mars keşif aracı olan  MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) gemisindeki HIRISE kamerası, toprakların ince farklılıklarını bir renk kuşağına dönüştürebilir.

HIRISE 10 yıldır, Mars’ın muhteşem ve bilimsel olarak birbirinden değerli görüntülerini kaydediyor. Üstelik fotoğraflar,bilim adamlarının gezegenin özelliklerini, Mars karasının son çöküş bölgesi de dahil olmak üzere sadece birkaç metre ölçeğinde inceleyebilecekleri kadar detaylı.

Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında çekilen ve NASA’nın kendi sitesinde yayınladığı 2,540 adet Mars fotoğraflarından bazılarını sizler için derledik. Umarız bu dünyadan biraz olsun sizi uzaklaştırmaya yardımcı olur bu çarpıcı güzellikteki fotoğraflar…

Aşağıdaki fotoğrafta siyah leke, Avrupa Uzay Ajansı’nın Schiaparelli Mars gemisinin düştüğü yerdir. Oklarla işaret edilen beyaz lekeler de geminin parçalarıdır.

 

Kaynak: NASA

Facebook Comments