Hiç masrafsız (tamam 30 lira maliyetli) ve bu hareketi yaptığınız sürece sizi fit tutacak, günde sadece 10 dakikanızı ayırmanızın yeterli olacağı müthiş bir spor antrenmanıyla karşınızdayız: Ab wheel workout! (Hayır! Post-line dergi, yazı işleri tutmayınca ab wheel sektörüne girmedi, sadece fit ve sağlıklı bir görünüme olabildiğince kolay ulaşabilmenize yardımcı olmaya çalışıyor.)

Ab Wheel Rollout

Ab silindir egzersizi, iyi bir vücut duruşuna sahip olmak, vücut esnekliğinizi arttırmak, karın kaslarınızı geliştirmek için yapabileceğiniz ideal bir egzersiz türüdür. Bu çalışmayı yaparken harcadığınız zamana karşı aldığınız etki maksimumdur. Evde kolaylıkla yapılabilmesi ve çok bir maliyeti olmamasından dolayı da popülerliği gün geçtikçe artmaktadır. Basitçe iki tutamağı olan sağlam bir tekerlek sistemi olarak tanımlanabilen bu aleti, özellikle spor salonuna gitmeye pek zamanı olmayan, öyle aman aman kaslanmama gerek yok, düz şekilli bir karnım olsun, vücut şeklimi toparlasın diyenler için vazgeçilmez bir egzersiz türü olacağına eminim.

Ab silindir egzersizi ne işe yarar?

Güçlü bir karın kası oluşturmak tüm fiziksel aktivitelerinizde size yardımcı olur ve kas yaralanmalarınızı azaltır. Ab silindir, karın kaslarının gelişimi için önem taşıyan bel kaslarını da çalıştırır. Tekerleğin üzerinde hareket ederken sırtın doğal yaylanmalarını engellemek için sırt kaslarınızı da kasmanız gerekir bu da sırt bölgenizin de gelişmesine yardımcı olur.

Stabil bir karın kası oluşturulduğunda omurga da bu sabitliğe karşı en uygun pozisyonunu alma eğilimine gelir. Omurganın bu en uygun pozisyonu alma durumuyla, iyi bir duruşa sahip olabilirsiniz. Bir ab silindir ile egzersiz yapıldığı anda, hareketin düzgün bir şekilde yapabilmesi için kasların grup halinde büzülüp kasılması gerekmektedir. Böylelikle, sadece karın veya sırt bölgesini hedefleyen egzersizlerde meydana gelen karın kasının orantısız gelişiminin önüne geçilmiş olunuyor. 

Dikkat!

Bu yararlarının yanısıra bu egzersizin bazı dezavantajları da var. Bunlardan ilki bele yüklenen basınçtır. Sırt kaslarınız zayıfsa veya kalçanız sıkı değilse; karnınız, yerçekimi etkisine karşı çıkamayabilir. Bu da belinizde ekstra bir yük oluşmasına sebep olur. Sakatlanmaları önlemek için ab tekerleğine geçmeden önce, kol kasınızı geliştirmenizi öneririm. 

Ab silindir ayrıca benim gibi kunduracı göğsüne (pectus exavactum) sahip bireylere, bu şekil bozukluğunu düzeltmek için tavsiye edilen antrenmanlar arasında yer almaktadır. Amerikan egzersiz konseyi ab silindir antrenmanını, kunduracı göğsü probleminin görünürlüğünü azaltma açısından en etkili antrenmanlardan biri olduğunu açıklamıştır. Asıl olarak kaburgayı hedef alan ab silindirin etkisi sırt boyundan omuzlara kadar uzanır. Hareketi yapabilmek için karın kaslarının yoğun bir şekilde çalışması gerekmektedir. Bu da vücudunuzun dayanıklılık, stabilite ve denge gibi özelliklerinin ve kunduracı göğsü probleminin iyileşmesine katkı sağlar.

Hareketin nasıl yapılacağını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. Hareketi yaparken, yukarı doğru kalktığınızda yükü belinize değil, kalçanıza vermeye dikkat edin. Bu olası sakatlıkların önüne geçip karın kasınızın daha etkili bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır.

Kaynak: pectusexcavatuminfo

Facebook Comments