Kiev, silüetini modernist yapıların kapladığı eklektik güzellikte bir şehir. Ancak, sermaye büyüyüp geliştikçe, Sovyet döneminden kalma bu değerli taşların birçoğu yeni projelere yer açmak için temizlenerek  güzelliklerini yitirmekte ve bakımsızlığa mahkum olmaktalar.

Yıkım riski altında olan binalar arasındaki Ukrayna Bilim, Teknik ve Ekonomik Enformasyon Enstitüsü ile Kiev’in “UFO Binası” olarak da bilinen simgesel Bilim ve Teknik Kütüphanesi  şimdiden  yanlarındaki alışveriş merkezi tarafından yutulmanın eşiğine gelmiş durumda.

“Sovyet Modernizm, Brütalizm, Post-Modernizm: 1960 – 1990 yılları arasında Ukrayna’daki  Binalar ve Projeler”, bu nesli tükenmekte olan mimari mirasa yazılmış bir aşk mektubu. Ekim 2018’de yayınlanacak olan kitapla aynı adı taşıyan filmde, sıcak tonlar ve sabit bir mercek kullanılarak bu kasvetli betonlar aracılığıyla seyircilerde bir samimiyet duygusu oluşturulmuş.

Yönetmen Roman Blazhan, filmin amacının seyircinin gündelik yaşama egemen olan görünmeyen modernist yapıları fark etmesine yardımcı olacak köprüler kurmak olduğunu söylüyor.

Kaynak: calvertjournal

*** Yazı Nihan Kaşoğlu tarafından PostLine için Türkçe’ye çevrilmiştir. 

Facebook Comments