Pinterest’te dolaşırken, Wes Anderson’un gerçeküstü kadrajlarını hatırlatan etkileyici fotoğraflarıyla karşılaşan Alice Finney, renkli bir tenis kortundan uçan bir eve kadar, pastel tonların ve simetrinin öne çıktığı yapıların fotoğraflarından bu listeyi oluşturuyor. 

WeWork Weihai, Çin

Shanghai’deki bu ortak çalışma alanının iç yapısı, canlı renklere ve desenlere sahiptir. Mekana uğrayanlara “whimsy, voyeurism and festivity” deneyimi yaşatmayı amaçlayan bu tasarım, küre biçimindeki aydınlatma objelerinin ve altın detaylarının düzgün bir şekilde sıralanmasıyla etkileyici bir görsellik oluşturuyor.

Johnson Wax Genel Merkezi, ABD

Giriş gerektirmeyen bir iç mekan, bu Wisconsin Ofisi, Frank Lloyd Wright tarafından 1930 yılında tamamlanmış. Son mimarın, heykel sütunlarını tamamlamak için toprak kızılını seçmesi, Anderson’un The Grand Budapest filmini akla getiriyor.

Flying Houses

Fransız fotoğraf sanatçısı Laurent Chéhère, “eski Paris”i dış merkezciliği kucaklayan bu imkansız imgelerle yeniden yaratmaya çalıştı. Bir uçurtma gibi uçurulan eve asılı çamaşırlar ve anormal boyuttaki büyük penceresi ile olağanüstü bir çekicilik gösteriyor.

Courts 02

New York’lu fotoğrafçı Ward Roberts, Courts 02 fotoğraf dizisinde sergilediği pastel renkli spor sahalarını bulmak için dünyanın dört bir yanını dolaşıyor. Bu yumuşak renkler, Moonrise Kingdom filminin sahnelerini anımsatıyor.

After the Final Curtain

After the Final Curtain, terk edilmiş sinemaları fotoğraflayan Amerikalı fotoğrafçı Matt Lambros‘un bir kitabı ve Maine’de olduğu gibi, yüksek bütçelerle dekore edilmiş, ancak şimdilerde harabeye dönmüş, sinema salonlarının görüntüleri yer almaktadır.

Bar Luce, Italya

Hep Anderson kadrajlarına benzeyen fotoğraflara örnek vermiştik ama Milan’daki bu mekan diğerlerinden farklı olarak bizzat Wes Anderson tarafında tasarlanmıştır. 1950 ve 60’lardan kalma Milanese kafelerine atıfta bulunan Bar Luce, pastel tonlu yüzeyleri Formica mobilyalarıyla birleştiriyor. Hatta Steve Zissou‘lu The Life Aquatic‘e adanmış bir langırt makinesi de var.

Abandoned

Alman fotoğrafçı Christian Richter, Abandoned serisinin tümünde harap ve çürüyen binaları kullanmış, ancak özellikle bu yüzme havuzu Anderson’un setlerinden birine benziyor.

Oddsson Ho(s)tel, Izlanda

Reykjavik sahilindeki hostel, kontrast renklere sahip bir dizi alan sunuyor. 1950’lerden esinlenerek tasarlanmış banyolar, şeker pembe lavabolar, turkuaz fayanslar ve açık mavi zeminler Anderson’un estetiğiyle, çok yakın bir şekilde eşleşiyor.

Calistoga Motor Lodge and Spa, USA

Amerikan stüdyosu AvroKO, Kaliforniya’daki bu oteli ve spa havuzunu, konukların Wes Anderson filminde oldukları gibi hissetmelerini sağlamak için özel olarak tasarlamıştır. Tasarımcılar, göz alıcı ve retro eklemelerle sıradan unsurları birleştirerek bunu başarmışlar gibi görünüyor.

Wooltex

Kvadratta kumaş üreten bir fabrikayı gösteren bu fotoğraf, fotoğrafçı Alastair Philip Wiper tarafından çekilmiştir. Hardal sarı ve pembe ipliklerin sonsuzluğa gidişi Anderson’la güçlü bir şekilde bağlantılı renkler, gözün merkeze doğru yönelmesine neden oluyor.

Kaynak: Dezeen

 

 

 

Facebook Comments