Yunanistan, İngiltere’den Elgin Mermerleri’nin iadesi hususunda açık müzakerelere başlanmasını talep ediyor.

*Partenon heykelleri 1800’lerin başında Yunanistan’dan İngiltere’ye taşınmıştı.

İngiltere’de yapılan anketler, Elgin mermerlerinin iadesi için halk desteğinin olduğunu gösteriyor (EPA)

Yunanistan Hükümeti, Britanya Müzesi’nde bulunan ve anlaşmazlığa düşüren klasik Partenon Mermerleri‘nin iadesi hususunda İngiltere ile müzakerelerin başlatılmasını istedi.

Bu mermer heykeller, 1800’lü yılların başlarında İngiltere’ye taşınmadan önce Atina’daki Akropolis‘in bir parçasıydı ve İngiltere’ye getiren şahıs Lord Elgin‘den sonra “Elgin Mermerleri” olarak da anılmaya başladı.

Kültür sekreterine gönderilen bir mektupta, Yunanistan Kültür Bakanı Lydia Koniordou, İngiltere yetkililerini, heykellerin iadesi konusunda müzakere yapmak üzere Yunanistan’daki toplantılara davet etti.

British Museum

İşçi lideri Jeremy Corbyn heykelleri Yunanistan’a iade edeceğini daha önce belirtmişti

Parthenon tapınağından heykelleri çıkaran Lord Elgin, o dönemde Yunanistan’ı işgal eden Osmanlı İmparatorluğu yetkililerinden izin aldığını ileri sürdü.

Bu gerçek kendi içinde tartışmalı olsa da heykellerin iadesini talep eden Yunanlılar; işgalci kuvvetin, Yunan kültür mirasının merkezi bir parçasını ortadan kaldırmak için meşruluğu olmadığını iddia ediyorlar.

Heykellerin iadesi, dünyadaki en uzun süre devam eden kültürel miras anlaşmazlıklarından biri haline geldi. Bu eserlerin Atina’dan taşınması ise 1800’lerin başlarından beri eleştiriliyor. 

Heykeller Londra’daki British Museum’da sergileniyor.

İngilizlerin mermerleri ele geçirmelerini eleştirenlerin arasında, Osmanlı Türkiyesi’nden, Yunan Bağımsızlık Savaşı’nda savaşan ve ölen şair Lord Byron da bulunuyordu. 

Heykelleri İngiltere’de tutma taraftarı olanlar, eserlerin iadesinin bir emsal teşkil edeceğini ve dünyanın birçok büyük müzelerinden aynı şekilde elde edilmiş birçok eser yelpazesinin potansiyel iadesine neden olacağını ileri sürüyor.

2014’te yapılan oylama, İngiliz halkının büyük ölçüde mermerlerin iadesini desteklediğini ya da kararsız olduğunu gösterdi: YouGov, İngiliz halkının yüzde 37’sinin heykellerin Yunanistan’a geri dönmesi gerektiğini, yüzde 23’ünün de eserlerin İngiltere’de kalması gerektiğini düşünüyor. Ayrıca yüzde 32’sinin tarafsız, yüzde 7’sinin ise kararsız olduklarını öne sürdü.

Londra’daki Parthenon heykelleri, Dünya Sanat Tarihi bağlamında eski Atina Uygarlığı’nın önemli bir temsilidir.

British Museum Sözcüsü

Bir hükümet sözcüsü heykeller hakkında şunları söyledi: “Parthenon heykelleri British Museum’un yasal mülküdür. Dünyanın dört bir yanından insanların müzeye gelmesi ve heykelleri görmesi ücretsizdir. Heykellerin bakımıyla ilgili kararlar, British Museum’un mütevellileri tarafından siyasi müdahaleden arındırılmış durumdadır.”

British Museum’un bir sözcüsü ise Parthenon Heykelleri’nin “dünyanın ortak mirasının bir parçası olduğunu ve politik sınırları aştığını” söyledi. Ayrıca kurumun sergilerini anlattığı “dünya çapında kültürel başarı hikayesinin” bir parçası olduğunu ekledi. 

“Londra’daki Parthenon heykelleri, eski Atina uygarlığının dünya tarihi bağlamında önemli bir temsilidir. Her yıl milyonlarca ziyaretçi, ücretsiz olarak heykelleri görme fırsatı yakalıyor,  heykellerin güzelliğine hayranlık duyuyor. Ve eskiden Yunanistan’ın karşılaştığı diğer medeniyetleri nasıl etkilediğine, onlardan nasıl etkilendiğine dair fikir sahibi oluyor.

Mütevelliler, her bir heykelin birbirini tamamlayıcı ama farklı bir hikâye anlattığını belirtiyor. Ve bu eserlerin iki büyük müze arasında bölüştürme hususunun kamu yararına olumlu bir avantajının olduğuna inanıyorlar.

 

Kaynak: independent

 

Facebook Comments